Hiperpigmentacja, czyli ciemne plamy i przebarwienia na skórze, to problem estetyczny, który powstaje w wyniku zwiększonej ilości produkcji melaniny – barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry, oczu i włosów.
Melanocyty to komórki znajdujące się w zewnętrznej warstwie naskórka, w których powstaje melanina. Jest wiele różnych powodów, które mogą pobudzić skórę do nadmiernej produkcji pigmentu (melaniny), a zdecydowanie najczęstszym jest ekspozycja na promienie słoneczne. Pozbawiona ochrony w postaci wysokiej jakości kosmetyków i wystawiona na działanie promieni UV skóra w naturalny sposób aktywizuje zwiększoną ilość melaniny, która ma chronić organizm.
Rozłożony równomiernie pigment przypomina opaleniznę, jednak z biegiem czasu lub wraz ze wzrostem ekspozycji na słońce większość pigmentu rozkłada się nierównomiernie w skórze. Tak też powstają przebarwienia, które mogą przybrać postać plam starczych, piegów czy melasmy – specyficznego rodzaju przebarwień, które powstają pod wpływem zmian hormonalnych.
Przebarwienia często pojawiają się po lecie i wakacjach oraz ekspozycji na słońce. Mogą występować na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, nogach czy ramionach. Choć istnieją również przebarwienia, które powstają po zapaleniach czy urazach skóry i mogą one występować na dowolnych partiach ciała.
Do innych czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień, należą: środki antykoncepcyjne, leki zwiększające wrażliwość na światło słoneczne oraz rzadka choroba endokrynologiczna, zwana chorobą Addisona.
Plamy starcze – popularna oznaka fotostarzenia. Pojawiają się w efekcie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV na partiach cała najczęściej wystawianych na działanie słońca, czyli twarzy, dłoniach, dekolcie, szyi oraz przedramionach.
Przebarwienia pozapalne, to te, które utrzymują się po urazach skóry takich jak wysypki, skaleczenia, egzema czy trądzik.
Melasma to przebarwienia, które najczęściej występują u kobiet i powiązane są ze zmianami hormonalnymi w ciąży. Pojawia się na policzkach, brodzie, nosie, nad górną wargą czy na czole.
Piegi – choć często przekazywane są w genach, jest to rodzaj przebarwień, które stają się ciemniejsze i bardziej widoczne po ekspozycji na słońce.
Istnieją naturalne sposoby rozjaśniania przebarwień. Jeśli chcesz zastosować taką kurację, najlepiej wypróbować ją na małym i niewidocznym obszarze skóry, a w razie podrażnienia przerwać. Popularnymi domowymi kosmetykami rozjaśniającymi przebarwienia są:
Choć przyczyny różnych rodzajów przebarwień skóry mogą się różnić, to istnieje kilka uniwersalnych porad, aby im zapobiegać. Pierwszy krok to rozpoznanie rodzaju przebarwień. Poza skorzystaniem z poniższych porad warto skonsultować się z dermatologiem.
Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień, trzeba zapewnić skórze ochronę przed słońcem. Oznacza to stosowanie kremów przeciwsłonecznych każdego dnia – również jesienią i zimą. Najlepiej wybierać kosmetyki z SPF 50, które zapewnią szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Nakładaj kosmetyki chroniące przed słońcem co dwie godziny, a jeśli przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas, noś okulary i kapelusz przeciwsłoneczny i zasłaniaj ciało, nosząc długi rękaw i nogawki. Jeśli tylko możesz, korzystaj z promieni słonecznych o poranku lub wieczorem, a w ciągu dnia, gdy są one najbardziej intensywne, spędzaj czas w cieniu.
Unikaj drapania ukąszeń komarów, nie wyciskaj pryszczy, a gdy się skaleczysz, przyklej plaster na ranę, aby zabezpieczyć skórę przed pojawieniem się blizny lub przebarwienia.
Kosmetyki rozjaśniające, które w swoich recepturach INCI łączą składniki o potwierdzonym działaniu rozjaśniającym takie jak alfa arbutyna, witamina C, ekstrakt z korzenia lukrecji oraz azeloglicyna to doskonałe rozwiązanie. Warto również wybierać kosmetyki z retinolem lub innym środkiem złuszczającym oraz poszukiwać w nich substancji o właściwościach nawilżających, a także przeciwutleniaczy, które pomogą w leczeniu uszkodzonych komórek skóry.
Wielu dermatologów poleca wysokiej jakości kosmetyki rozjaśniające, które redukują przebarwienia oraz zmniejszają widoczność piegów, plam i przebarwień. Wybierz linię kosmetyków White Touch Etoneese, która zmniejsza przebarwienia oraz zapobiega przyczynom hiperpigmentacji. Ich receptury wypełniliśmy składnikami o działaniu rozjaśniającym, przeciwzapalnym i przeciwstarzeniowym. Dzięki temu preparaty Etoneese Cosmetics wyrównują koloryt, łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia, chronią przed słońcem i pozostawiają nawilżoną cerę.
Również kosmetologia i medycyna estetyczna oferują rozwiązania, które rozjaśnią skórę i zmniejszą widoczność przebarwień. Polecanymi zabiegami kosmetycznymi na przebarwienia są peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, IPL czy laseroterapia.
Najlepszą profilaktyką w hiperpigmentacji skóry jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych z filtrem SPF 50 oraz kosmetyków rozjaśniających, które chronią melanocyty przed pobudzaniem produkcji melaniny. Wszelkie zabiegi rozjaśniające w klinikach medycyny estetycznej oraz stosowanie najlepszych kosmetyków na przebarwienia nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbasz o codzienną ochronę przed słońcem.