Kolor skóry zależy od ilości melaniny – naturalnego pigmentu. Osoby o ciemnej karnacji mają więcej melaniny. Na jej obecność w skórze wpływa genetyka, ekspozycja na promieniowanie UV, hormony, uszkodzenia skóry i narażenie na niektóre składniki chemiczne oraz środowiskowe. Zmiany koloru skóry często następują samoistnie. Przykładem jest opalenizna, która blaknie, gdy przestajemy wystawiać ciało na ekspozycję promieni słonecznych. Inne plamy i przebarwienia mogą stać się mniej lub bardziej trwałe pod wpływem czasu.
Kobiety i mężczyźni na całym świecie niezależnie od wieku, rasy czy wyznania doświadczają niepożądanych zmian na skórze takich jak ciemne plamy, nierówny koloryt czy przebarwienia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dieta, aktywność fizyczna, styl życia, codzienne zabiegi pielęgnacyjne, hormony, genetyka, stres, czynniki środowiskowe i ekspozycja na słońce wpływają na stan naszej skóry.
Objawem przebarwień, czyli nadprodukcji melaniny są ciemniejsze i nierówne plamy na twarzy, ramionach, dłoniach, szyi, dekolcie czy nogach. Plamy starcze, wątrobowe lub piegi mają różne kształty i rozmiary.
Blizny potrądzikowe to pozostałości po trądziku, które wnikają w tkankę skórną i mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień lub nierównego kolorytu cery. Mogą powstawać po uszkodzeniu tkanek skóry poprzez drapanie czy wyciskanie pryszczy, w efekcie nadmiernej produkcji sebum czy niedoleczonego trądziku.
Kiedy skóra ma nierówną pigmentację, jest szorstka, mało jędrna, pojawiają się na niej plamy oraz przebarwienia, wygląda na zmęczoną i zniszczoną. Rozjaśnianie skóry to proces, który równoważy melaninę, przywraca blask oraz równomierny koloryt. W ludzkim organizmie działają naturalne procesy biologiczne, które wspomagają produkcję nowych komórek dla młodszej i rozświetlonej cery, jednak często trzeba je wspomagać na przykład stosowaniem kosmetyków rozjaśniających lub dietą z dużą zawartością antyoksydantów.
Pierwszym krokiem do rozjaśnienia skóry jest zrozumienie jak styl życia i codzienne nawyki wpływają na jej kondycję:
Zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie złych nawyków, które powodują przedwczesne starzenie i powstawanie przebarwień, umożliwi skuteczne rozjaśnianie.
Mistrzyniami w rozjaśnianiu skóry są Koreanki, które stosują wieloetapowe rytuały rozjaśniania i wybielania skóry. W K-Beauty rozjaśnianie skóry polega na stosowaniu kosmetyków, które przywrócą jej blask i jaśniejszy kolor.
Czynniki takie jak stres, ekspresowe tempo życia i ekspozycja na słońce powodują powstawanie przebarwień, piegów, plam posłonecznych, blizn potrądzikowych i plam hormonalnych. Znajdujące się w dobrych kosmetykach rozjaśniających składniki takie jak ekstrakt z korzenia lukrecji czy witamina C pomagają rozbić skupiska melaniny w skórze, które przyczyniają się do powstawania plam i przebarwień. Dodatkowo pobudzają skórę do odnowy, usuwają martwe komórki naskórka oraz wyrównują koloryt skóry.
Kosmetyki rozjaśniające zwane są również wybielającymi lub rozświetlającymi. Warto stosować je w profilaktyce skóry skłonnej do hiperpigmentacji oraz by zmniejszyć widoczność istniejących już przebarwień hormonalnych, plam starczych i blizn potrądzikowych.